Smart-Cutter 1500 Vario Galeski en torrkap- och fräsmaskin som kapar plattor av granit, marmor, cement, tegel, klinker, natur- och kompositsten och fräser fogar upp till 20 mm djupt. Smart-Cutter är speciellt konstruerad för plattläggare med sina möjligheter till fogfräsning samt kapning och skärning av smala remsor från plattor.
Galeskis handmaskiner kännetecknas av välbalanserade genomtänkta ergonomiska konstruktioner av mycket hög kvalitet, lätta att arbeta med, enkelt att byta verktyg, dimensionerade för lång livslängd och för att användas i tuffa miljöer med långa arbetspass.
Kapmaskinen Smart-Cutter Vario Eco är bl.a. utrustad med 4 m lång strömkabeln av gummi, slang med smart fastsättning för anslutning till dammsugare, klingskydd konstruerat för maximal dammutsug. Klingskyddet och dammutsuget är speciellt konstruerat för att inte hindra sikten över klingan vid kapning och fräsning.
Smart-Cutter Vario Plus är dessutom utrustad med FIXTEC för enkelt byte av verktyg, 4 m slitstark strömkabel av slikon samt filtklädd styrplatta av aluminium med inställning av skärdjupet och med integrerad damsugaranslutning.
Sågbladet har normalt en position i mitten av klingskyddet men med specialsågblad med monteringshål kombinerat med en fläns av rostfritt stål gör det möjligt att kapa mycket nära vägg eller golv.
Alla Galeski kapmaskiner kan fås med längre anslutningskabel eller med andra ändringar efter egna önskemål.
Styrskena för perfekta raka snitt
Smart-Cutter Vario Plus kan användas tillsammans med styrskena för perfekta raka snitt. Styrskenan levereras med två ställbara sugfötter och finns som extrautrustning i olika längder.